Środki na podjęcie działalności gospodarczej mogą być przeznaczone wyłącznie dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Przemyślu, które:
- nie posiadają wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
- nie prowadziły działalności gospodarczej okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku,
- nie korzystały z bezzwrotnych środków z Funduszu Pracy lub innych funduszy na podjęcie działalności gospodarczej,
oraz które w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku:
a) nie odmówiły bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie oraz udziału w działaniach w ramach Programu Aktywizacja i Integracja, o którym mowa w art. 62a ustawy,
b) nie przerwały z własnej winy szkolenia, stażu, realizacji indywidualnego planu działania, udziału w działaniach w ramach Programu Aktywizacja i Integracja, o którym mowa w art. 62a ustawy, wykonywania prac społecznie użytecznych lub innej formy pomocy określonej w ustawie,
c) po skierowaniu podjęły szkolenie, przygotowanie zawodowe dorosłych, staż, prace społecznie użyteczne lub inną formę pomocy określoną w ustawie.
Wnioskowane środki mogą być wykorzystane w szczególności na:
a) zakup niezbędnego sprzętu, maszyn, urządzeń, oprogramowania służących bezpośrednio wykonywanej działalności gospodarczej /preferowany jest wysoki udział dokonywany w ramach zakupu sprzętu/,
b) przeprowadzenie niezbędnych prac umożliwiających rozpoczęcie planowanej działalności gospodarczej w lokalu użytkowym do wysokości 20% przyznanej kwoty, /tj. m.in. pomalowania lokalu, przeróbkę instalacji, naprawę lub wymianę podłóg w zakresie niezbędnym do prowadzenia działalności/. Nie dopuszcza się zmiany miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przez okres pierwszych 12 m-cy jej prowadzenia, w przypadku gdy bezrobotny wydatkował otrzymane środki na remont lokalu przeznaczonego na działalność, chyba że przemawiają za tym szczególnie uzasadnione względy gospodarcze,
c) pokrycie kosztów reklamy i promocji (np. pieczątki, wizytówki, szyldy, domeny internetowe, stworzenie strony www) – jednakże nie więcej niż 5 % przyznanej kwoty.
Dopuszcza się możliwość zakupu /pod warunkiem posiadania prawa jazdy/:
a) samochodu osobowego do wysokości 90% przyznanych środków w sytuacji gdy wykorzystanie samochodu osobowego pozostaje w bezpośrednim związku z profilem i rodzajem podejmowanej działalności gospodarczej, tj. tylko w przypadku działalności gospodarczej w zakresie: szkoła nauki jazdy, przewóz osób taksówkami .
b) samochodu ciężarowego z dwoma/trzema miejscami siedzącymi i tyłem załadunkowym:
- do wysokości 40% przyznanych środków w sytuacji gdy wykorzystanie tego pojazdu pozostaje w bezpośrednim związku z profilem i rodzajem podejmowanej działalności gospodarczej,
- do wysokości 100% przyznanych środków w przypadku działalności w zakresie usług kurierskich i przeprowadzek,
c) innych pojazdów (np. koparek, ciągników) do wysokości 100% przyznanych środków w sytuacji gdy wykorzystanie tych pojazdów pozostaje w bezpośrednim związku z profilem i rodzajem podejmowanej działalności gospodarczej,
W przypadku działalności handlowej dopuszcza się możliwość zakupu jedynie nowych towarów nabytych na podstawie faktury do wysokości 30% przyznanej kwoty.
Środki na podjęcie działalności gospodarczej rozlicza się w kwocie brutto.
Wnioskowane środki nie mogą być przeznaczone na:
a) zakup udziałów w spółkach,
b) zakup pojazdów, w przypadku działalności gospodarczej w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu drogowego towarów,
c) zakup nieruchomości i innych obiektów trwale niezwiązanych z gruntem,
d) zakup sprzętu podlegającego sprzedaży, dzierżawie, wypożyczeniu osobom trzecim,
e) zakup napojów alkoholowych, papierosów,
f) zakup używanego sprzętu komputerowego, sprzętu biurowego /m. in. faksów, drukarek/,
g) zakup wyposażenia / m. in. mebli / w przypadku rejestracji działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym,
h) zakupy, których koszty mogą podlegać refundacjom z innych instytucji publicznych /m. in. kasy fiskalne/,
i) zakup telefonów komórkowych,
j) finansowanie zakupu od współmałżonka, rodzeństwa lub krewnych w linii prostej,
k) pokrycie kosztów opłat administracyjno – skarbowych,
l) pokrycie kosztów transportu,
m) pokrycie kosztów budowy i remontów kapitalnych,
n) działalność ubezpieczeniową wykonywaną bez wymaganego przez tut. Urząd lokalu użytkowego w formie biura,
o) handlową działalność internetową wykonywaną bez wymaganego przez tut. Urząd lokalu użytkowego,
p) działalność gospodarczą wykonywaną w formie handlu obwoźnego, usług gastronomii obwoźnej, mobilnych usług wykonywanych jedynie poza siedzibą prowadzonej działalności,
q) działalność, której planowana siedziba lub miejsce stałego prowadzenia działalności gospodarczej znajdują się poza terenem działania tutejszego Urzędu.
Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej nie będą udzielane w miejscu planowanej działalności gospodarczej (lokalu użytkowym bądź na gruncie), w którym prowadzona była działalność gospodarcza przez przedsiębiorcę korzystającego z dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej ze środków Funduszu Pracy w tym samym miejscu i prowadzącego działalność w tym samym bądź pokrewnym zakresie.
Zabezpieczenie zwrotu otrzymanych środków stanowić może:
a) Weksel własny in blanco poręczony przez osoby fizyczne.
Poręczycielem może być osoba fizyczna w wieku do 75 roku życia osiągająca dochód wyłącznie na terenie RP z jednego z następujących źródeł:
Minimalny miesięczny dochód poręczyciela powinien wynosić 2 900,00 zł netto.
Wnioskowana kwota do 50% przyznawanej kwoty - 1 poręczyciel
Wnioskowana kwota powyżej 50% przyznawanej kwoty - 2 poręczycieli
b) Blokada rachunku bankowego na kwotę odpowiadająca udzielonej pomocy powiększonej o należne odsetki ustawowe.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Przemyślu może wyrazić zgodę na zabezpieczenie przyznanych środków w innej dozwolonej prawem formie.
Środki pochodzące z dotacji mogą zostać wydatkowane zgodnie ze specyfikacją określoną w zawartej umowie w okresie do 2 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.
Rejestracja i rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpi nie później niż w terminie do 30 dni od daty zawarcia umowy.
Dokonanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej może nastąpić nie wcześniej niż po zaksięgowaniu przelanych środków na rachunku bankowym bezrobotnego.
Poniżej znajdziesz również opublikowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Przemyślu zasady przyznawania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej na własne rachunek.
Źródło grafiki: kliknij tutaj
Projekt „Razem zmieniamy Przemyśl” finansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021
w ramach Programu „Rozwój Lokalny”.